5 rzeczy, które są Ci potrzebne, by wystartować jako wirtualna asystentka

Czego potrzebujesz, by zostać wirtualną asystentką? Co musisz umieć? Jakie cechy charakteru pomogą odnieść Ci sukces? O co potrzebujesz zadbać, by zacząć działać jako WA?

Dziś chciałabym opowiedzieć Ci o 5 elementach, które są Ci potrzebne, by wystartować jako wirtualna asystentka.

Zapisz się na cykl bezpłatnych live’ów

Mindset

Wiesz, co najbardziej pomogło mi dotrzeć do tego miejsca, w którym jestem obecnie?

Moje “dlaczego”, czyli powód, dla którego postanowiłam porzucić etat w urzędzie i całkowicie się przebranżowić. To świadomość tego, czego nie chcę już w swoim życiu, dała mi siłę, by zawalczyć o swoje marzenia, potrzeby, po prostu o siebie.

Kiedyś wartością dla mnie była stabilizacja — stała praca i zarobki. Jednak przyszedł czas, gdy cena, którą musiałam za nią zapłacić, była zbyt wysoka. Nie chciałam dłużej, by to ktoś inny decydował o moim życiu, nie chciałam pracować na czyjeś marzenia, miałam dość stagnacji.

Dziś moje wartości są zgoła odmienne. Najważniejsza jest dla mnie możliwość samostanowienia o sobie, niezależność i wolność wyboru.

I to jest ten pierwszy krok, do którego wykonania gorąco Cię zachęcam.

Zajrzyj w głąb siebie i poznaj swoje “dlaczego”. Zbuduj swoją wewnętrzną motywację, która zaprowadzi Cię do celu i będzie wsparciem dla Ciebie w trudnych momentach i chwilach zwątpienia. A wierz mi, że takie się pojawią.

Analiza swoich zasobów

Kolejny ważny krok, który potrzebujesz wykonać, by zdecydować, czy jesteś gotowa na wejście w świat wirtualnej asysty to analiza.

Zmiana zawodu to istotna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć i do której warto się przygotować, by nie złamać sobie karku, skacząc na głęboką wodę.

Zastanów się więc, nad wszystkimi za i przeciw zostaniu wirtualną asystentką. Oceń swoje zasoby — Twoje cechy charakteru, umiejętności, możliwości finansowe i logistyczne.

Jakie cechy charakteru pomogą Ci odnieść sukces?

  1. Organizacja własnej pracy — nie masz nad sobą szefa, który pilnuje, byś w godzinach pracy pracowała. To ty musisz tak zorganizować swoją pracę, by w terminie zrealizować zadania dla klientów.
  2. Proaktywność — zanim zwrócisz się do klienta z problem, który się pojawił podczas wykonywania zadania, poszukaj samodzielnie rozwiązania i zaproponuj je klientowi.
  3. Zaangażowanie — co to oznacza? W miarę możliwości nie zostawiam klienta samego z problemem. Współpracując z klientem, wchodzę w jego biznes. Poznaję go od środka. Staję się jego częścią. Staram się, by klient mógł na mnie polegać. Dzielę się z nim swoją wiedzą i doświadczeniem.

To tylko kilka cech, które moim zdaniem są podstawą do tego, by odnaleźć się w zawodzie wirtualnej asystentki. Warto się zastanowić nad tym czy i jakie cechy Twojego charakteru ułatwią Ci pracę w tym zawodzie. Będę o tym mówić podczas WArszatów. Zapisz się już dziś!

Umiejętności i potrzeby rynku

Kolejna element to umiejętności. Jeśli masz w sobie chęć do nauki, to nie sprawi Ci trudności nauczenie się obsługi programów i wykonywania zadania. Często pada pytanie, jakie umiejętności warto posiadać. I wiesz co? Odpowiedź brzmi, to zależy. Od czego? Od tego, czym chcesz się zajmować. Zastanów się, co lubisz robić a czego nie.

Jeśli czegoś nie lubisz, to nie brnij w te zadania, tylko dlatego, że wykonują je inne WA. Nie czujesz się dobra w grafikach? Nie wrzucaj ich do swojej oferty, bo wszystkie to mają. Lubisz grzebać w dokumentach i obsługiwać klientów? Uczyń z tego swój wyróżnik. Oczywiście najważniejszym wyznacznikiem tego, czego powinnaś się nauczyć czy jakie usługi oferować są potrzeby klientów. Dlatego, zanim zaczniesz zdobywać skille i tworzyć swoją ofertę, zrób badanie rynku i sprawdź, na co jest zapotrzebowanie.

Gdzie szukać takich informacji podpowiem w trakcie bezpłatnych WArsztatów dla osób, które chciałby pracować jako WA, ale nie wiedzą, jak zacząć i czy zawód ten jest dla nich odpowiedni.

Podpowiem Ci jak ocenić swoje umiejętności i ułożyć sobie plan zdobywania nowych. Ten plan przyda Ci się, by nie zagubić się w ogromie informacji w sieci. Bez takiego planu może okazać się, że “ćpasz wiedzę”, a nie ruszasz do przodu ze swoimi działaniami.

Biznesowe tyły

Nie wiem, jak Ty, ale ja do ważnych decyzji lubię być przygotowana. Nieistotne czy chodzi o zaplanowanie wakacji, czy zmianę pracy.

Staram się w miarę możliwości przemyśleć i przygotować się na różne sytuacje. Zanim zdecydowałam, że chcę z wirtualnej asysty uczynić swoje źródło utrzymania, zadbałam o tak zwaną poduszkę, nie tylko finansową. Nie zamknęłam za sobą wszystkich furtek. Przeanalizowałam swoje możliwości, koszty, formy działalności, z których mogłabym skorzystać. Czytałam i sprawdzałam, jak z punktu prawnego wygląda moja sytuacja na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Liczyłam koszty i moje możliwości zarabiania.

I Ciebie też zachęcam do pochylenia się nad tymi kwestiami.

Plan działania

Aby nie pogubić się w tym wszystkim i nie wpaść w pułapkę ćpania wiedzy, bycia wszędzie i obserwowania wszystkich, warto ułożyć sobie plan działania. Dzięki temu skupisz się na realizacji poszczególnych etapów, na zdobywaniu konkretnych umiejętności i będziesz mogła szybciej obserwować efekty swoich działań

Podsumowanie

Przez wszystkie te elementy przeprowadzę Cię w trakcie bezpłatnego cyklu WArsztatów dla osób, które chciałby pracować jako WA, ale nie wiedzą, jak zacząć i czy zawód ten jest dla nich odpowiedni. Dzięki WArsztatom ułożysz sobie plan zostania wirtualną asystentką. Będziesz wiedziała krok po kroku, co powinnaś zrobić, by wystartować w branży wirtualnej asysty.

Jeśli więc lubisz działać według z góry założonego planu, serdecznie zachęcam Cię do skorzystania z mojego doświadczenia. WArsztaty to cykl 8 spotkań w każdy czwartek i poniedziałek: od 31.08.2023 do 25.09.2023.

Chciałabym sama na początku mieć taką pomoc, by nie błądzić jak dziecko we mgle. Jeśli uznasz, że to jest coś dla Ciebie, to bardzo serdecznie zapraszam Cię do zapisu!

A tymczasem to tyle w tym odcinku. Mam nadzieję, że dałam Ci wskazówki co do tego, nad czym potrzebujesz popracować, by z sukcesem wystartować jako wirtualna asystentka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *