|

Canva – 5 przydatnych w biznesie projektów

Zastanawiałaś się kiedyś kto i w jaki sposób tworzy takie fantastyczne grafiki, które pojawiają się często na Facebooku? Albo te modne ostatnio planery i kalendarze do wydruku lub krótkie e-booki, które pobierasz, zapisując się na czyjś newsletter? Myślisz, że to może sztab profesjonalnych grafików nad tym pracuje? Otóż nie. Okazuje się, że wystarczy odrobinę zmysłu estetyki i proste narzędzie internetowe do tworzenia grafiki. Dziś chciałabym zapoznać cię z narzędziem Canva, w którym stworzysz 5 przydatnych w biznesie projektów.

Czym jest Canva?

Canva jest to internetowe narzędzie, które umożliwia każdemu tworzenie prostych projektów graficznych. Wikipedia głosi, że twórcami Canvy są Melanie Perkins i Cliff Obrecht. Pierwotnie Canva służyła w środowisku uniwersyteckim do tworzenia roczników. Jednak szybko zyskała szersze grono użytkowników – w pierwszym roku użytkowania było ich już ponad 750 tys.

I trudno się dziwić rosnącej popularności Canvy, ponieważ pozwala ona tworzyć ciekawe projekty graficzne każdemu, bez konieczności posiadania szczególnych umiejętności. Wystarczy odrobina wyobraźni, zmysł estetyki i cierpliwość. 

W Canvie znajdziesz bibliotekę, w której udostępnione są zdjęcia, grafiki i fonty. Możesz wykorzystać je, tworząc swój projekt. Co więcej, Canva oferuje ogromną ilość gotowych szablonów, które możesz dostosować jedynie do swoich potrzeb. Narzędzie to jest niezwykle proste w obsłudze, bardzo intuicyjne. Zastosowana w kreatorze funkcja przeciągania i upuszczania znacznie ułatwia pracę nad projektem.

Korzystanie z narzędzia Canva generalnie jest bezpłatne, jednakże oferuje ono płatną usługę Pro. Po opłaceniu abonamentu uzyskasz dostęp do szerszego zasobu zdjęć oraz elementów graficznych. Ponadto będziesz mogła stworzyć i zapisać wszystkie elementy identyfikacji wizualnej twojej marki, tj. logo, paletę barw oraz fonty. Ta funkcja jest o tyle istotna, że ułatwi ci ona konsekwentne stosowanie wybranych przez ciebie kolorów i czcionek we wszystkich twoich projektach. No właśnie. Cóż takiego mogłabyś stworzyć w Canvie? Chciałoby się rzec, że wszystko, co ci tylko wyobraźnia podsunie. Jednakże nie popadając w przesadę, mogę stwierdzić, że Canva pozwoli ci stworzyć wiele projektów użytecznych zarówno w życiu codziennym, jak i w twoim biznesie. Oto 5 przydatnych projektów, które przygotujesz samodzielnie.

canva 5 przydatnych projektów

Canva – 5 przydatnych w biznesie projektów

Grafika do posta na Facebooku

Jeśli prowadzisz fanpage na Facebooku lub po prostu chciałabyś na swoim profilu wrzucać ciekawe i przyciągające uwagę grafiki, to ten projekt jak najbardziej możemy uznać za przydatny. Canva oferuje gotowy układ wpisu na Facebooka oraz wiele szablonów podzielonych tematycznie. Wystarczy więc wybrać szablon, dostosować zdjęcie, kolory oraz elementy graficzne do swoich potrzeb i gotowe. Możesz publikować i zbierać lajki. 

E-book i jego okładka

Darmowy e-book do pobrania jest obecnie popularną i skuteczną metodą zachęcania do zapisu na listę mailingową. Jeśli zastanawiałaś się, w jaki sposób mogłabyś przygotować taki e-book, to ponownie Canva wychodzi naprzeciw twoim potrzebom. Oferuje bowiem nie tylko gotowe projekty okładki, ale również stron wewnątrz e-booka. I znów wystarczy jedynie dostosować szablon do swoich preferencji i do swojej identyfikacji wizualnej marki. Fakt, wlanie treści do szablonu jest pracochłonne, ale rosnąca lista odbiorców twojego newslettera z pewnością wynagrodzi ci wysiłek. Jedna rzecz, o której musisz pamiętać – Canva pozwala stworzyć e-book, która ma nie więcej niż 100 stron. Nie sądzę wprawdzie, by ktoś oferował jako prezent za zapis tak obszernego e-booka. Istnieje jednak sposób na obejście tego ograniczenia i pisze o nim Kasia Aleszczyk.

Planer 

Zarządzanie czasem, planowanie zadań, ustalanie celów to umiejętności bardzo przydatne w życiu codziennym oraz przy prowadzeniu własnego biznesu. Niektórym do planowania wystarczy kartka i długopis, a inni lubią korzystać z fantazyjnych planerów i kalendarzy. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, masz dwa wyjścia. Możesz kupić gotowe produkty przygotowane przez kogoś lub możesz stworzyć własne. W Canvie znajdziesz gotowe szablony kalendarzy, plannerów tygodniowych i dziennych, osobistych, treningów, a nawet planer ślubu. Personalizując szablon, stworzysz kalendarz lub planer skrojony na miarę twoich potrzeb.

Logo

Logo stanowi podstawę identyfikacji wizualnej marki. Przyciąga uwagę, zapada w pamięć i jednoznacznie kojarzy się z określoną marką. Są na rynku firmy i specjaliści, którzy za odpowiednią opłatą opracują dla twojego biznesu wyjątkowe logo. Jednak kiedy rozpoczynasz swoją działalność, z pewnością wydatek tego typu nie jest twoim priorytetem. Nic nie szkodzi. Jeśli masz pomysł na swoje logo, możesz jego prostą wersję stworzyć w Canvie. Następnie zapisać je w zakładce Identyfikacja marki i wykorzystywać we wszystkich swoich późniejszych projektach. A kiedy twój biznes wejdzie już na wyższy poziom, zainwestujesz w usługi profesjonalnego grafika. 

Oferta

Pamiętasz to uczucie podekscytowania kiedy pierwszy klient poprosił cię o przedstawienie swojej oferty? Fantastyczne uczucie, prawda? Napisałaś, wysłałaś i być może nawiązałaś owocną współpracę. I bardzo dobrze. Profesjonalnie przygotowana oferta, jest ważnym

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *