|

Wirtualna asystentka? Nigdy nie słyszałam…

Kiedy mówię nowo poznanym osobom, że jestem wirtualną asystentką, najczęściej otwierają oczy ze zdumienia. Choć zawód ten staje się coraz popularniejszy, wciąż wiele osób nigdy o nim nie słyszało i nie wie, kim jest wirtualna asystentka. A szkoda, bo wsparcie, jakie mogłyby od niej uzyskać, z pewnością ułatwiłoby im prowadzenie biznesu.

A więc kim jest wirtualna asystentka?

Choć nazwa zawodu może kojarzyć się z jakąś usługą cyfrową lub ewentualnie urządzeniem, w rzeczywistości wirtualna asystentka to osoba z krwi i kości. Być może sformułowanie “wirtualna” brzmi trochę niefortunnie i zdarza się, że rodzi nie koniecznie pozytywne skojarzenia. Zapewniam Cię jednak, że tak jak róży nazwa nie czyni piękną, tak i określenie “wirtualna”, nie sprawia, że asystentka jest nierealna.

Zastanawiasz się, kto to jest wirtualna asystentka i co robi? Już wyjaśniam. Jest to osoba, która zdalnie wspiera Ciebie i Twój biznes. Sama jest najczęściej przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. A więc za swoje usługi wystawi Ci fakturę, którą Ty następnie możesz wliczyć do swoich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdecydowana większość wirtualnych asystentek ma swoje specjalizacje, w których czują się najlepiej. Nie oznacza to jednak, że ograniczają się do wykonywania zadań tylko w tej określonej dziedzinie. Mówi się, że zdalna asystentka, to taki trochę wszechogarniacz. I coś w tym jest. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli czegoś nie wie lub nie umie, to albo się dowie i nauczy, albo znajdzie Ci specjalistę.

Jakie zadania wykonuje wirtualna asystentka?

Różne. Wachlarz usług oferowanych przez wirtualne asystentki jest szeroki i można ja podzielić na trzy kategorie:

  • zadania typowo asystenckie,
  • techniczna obsługa biznesu online,
  • zadania promocyjno-marketingowe.

Są wirtualne asystentki, które wykonują zadania takie jak asystentka w biurze. Prowadzą Twój kalendarz, obsługują zdalnie klientów, załatwiają dla Ciebie przeróżne sprawy, na które nie masz czasu. Chcesz zarezerwować stolik w restauracji? Zlecasz to asystentce. Musisz załatwić sprawę urzędową, a na samą myśl o urzędzie cierpnie Ci skóra? Nie ma sprawy, wirtualna asystentka zrobi to za Ciebie (na tyle, na ile da się to uczynić zdalnie). Taka asystentka przygotuje dla Ciebie dokumenty, zestawienia, zrobi research. Pomoże Ci we wszystkich sprawach administracyjno-biurowych związanych z prowadzeniem Twojego biznesu.

kim jest wirtualna asystentka

Niektóre z nich specjalizują się w kwestiach technicznych prowadzenia biznesu online. Zajmują się tworzeniem stron www, obsługą sklepów internetowych, platform webinarowych lub kursowych czy programów do automatyzacji mailingu. Jeśli potrzebujesz pomocy w montażu i obróbce wideo lub podcastu, również możesz nawiązać współpracę z wirtualną asystentką.

Wirtualna asystentka wesprze Cię również w działaniach marketingowo-promocyjnych dla Twojego biznesu. Napisze dla Ciebie wpis na bloga czy treść newslettera. Pomoże Ci w prowadzeniu profili lub grup w mediach społecznościowych. Do tej kategorii zadań można zaliczyć wszystkie działania kreatywne i związane z promocją Twoich usług lub produktów.

Nie wiesz, która zdalna asystentka będzie odpowiednia dla Ciebie?

Zanim zdecydujesz się na poszukiwania tej idealnej wirtualnej asystentki, zastanów się, jakie działania chciałabyś jej zlecić. W czym najbardziej potrzebujesz wsparcia? Kiedy już sprecyzujesz zakres zadań do oddelegowania, możesz rozpocząć rekrutację. Weź jednak pod uwagę również taką sytuację, że możesz nie znaleźć osoby, która będzie miała w swojej ofercie wszystkie usługi, których potrzebujesz. Tak jak wspominałam, wirtualne asystentki mają swoje specjalizacje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nawiązać współpracę z dwiema lub trzema osobami.

Przykładowo, ja najlepiej czuję się w tworzeniu treści. Piszę wpisy blogowe, posty do social mediów, treści newsletterów czy też teksty marketingowe. Pomagam ubierać myśli w słowa i sprawia mi to ogromną przyjemność. Potrafię jednak wesprzeć Cię również w innych działaniach. Moją pełną ofertę znajdziesz tutaj.

Podsumowując, wirtualna asystentka to osoba, która zdalnie wspiera Twój biznes i wykonuje te zadania, które uznasz za stosowne jej oddelegować.


Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis sprawił, że zawód wirtualnej asystentki nie będzie Ci już obcy.

Jeśli aktualnie szukasz pomysłu na siebie i rozważasz rozpoczęcie pracy w zawodzie wirtualnej asystentki, ale nie wiesz, od czego zacząć, zapraszam Cię na bezpłatne szkolenie dla osób, które chciałby pracować jako WA, ale nie wiedzą, jak zacząć i czy zawód ten jest dla nich odpowiedni.

jak zostać wirtualną asystentką

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Kiedyś rozmawiałam ze znajomą, która również prowadzi swój biznes. I temat zszedł na brak czasu, że już jej doby brakuje, bo papierki, bo telefony, bo umawianie spotkań, bo odpisywanie na e-maile, itp. Wtedy właśnie zaproponowałam jej, żeby na próbę skorzystała z WA. Była zdziwiona, że takie osoby są i nie trzeba nikogo zatrudniać na etat, tworzyć mu miejsca w biurze itd. Dziś nie wie jak mogła wcześniej robić to wszystko sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *