Jakie są korzyści ze współpracy z wirtualną asystentką?

Kiedy Twój biznes zaczyna dynamicznie się rozwijać, przychodzi moment, w którym uświadamiasz sobie, że nie jesteś w stanie wszystkiego robić sama lub sam. Potrzebujesz wsparcia.

Jakie masz opcje? Zatrudnić pracownika na etat czy podwykonawcę specjalizującego się w określonej dziedzinie? Jest też inna możliwość. Możesz nawiązać współpracę b2b z wirtualną asystentką. Jakie są korzyści tego rozwiązania? Przedstawię Ci kilka z nich.

Finansowe korzyści współpracy z wirtualną asystentką

Startując dopiero ze swoją działalnością, wszystko robisz samodzielnie. I nie ma w tym nic dziwnego. Większość biznesów zaczynanych od zera przechodzi ten etap. Etap, w którym jesteś swoim własnym szefem i pracownikiem jednocześnie – marketingowcem, sekretarką, grafikiem, księgowym. Chociaż tym ostatnim to raczej nie. Chyba mało kto ma odwagę prowadzić księgowość samodzielnie.

Jednak szybki rozwój Twojego biznesu, sprawia, że zaczyna brakować Ci czasu na wszystkie zadania i obowiązki. Podejmujesz więc decyzję, że poszukasz kogoś do pomocy. Dlaczego warto wówczas nawiązać współpracę z wirtualną asystentką?

Po pierwsze, oszczędzasz

Jeśli masz ku temu warunki, być może rozważasz, zatrudnienie stacjonarnego pracownika na umowę o pracę. Nie twierdzę, że to rozwiązanie jest złe, ale chciałabym pokazać Ci lepsze.

Pominę już koszty zatrudnienia, które wynoszą około 20% wynagrodzenia brutto Twojego pracownika. Chciałabym natomiast zwrócić Ci uwagę, również na konieczność zapewnienia mu w pełni wyposażonego miejsca do pracy.

Natomiast nawiązując współpracę z wirtualną asystentką, nie ponosisz ani kosztów jej zatrudnienia, ani kosztów utrzymania dla niej stanowiska pracy. Wirtualne asystentki zazwyczaj prowadzą działalność gospodarczą, więc same opłacają swoje składki do ZUSu oraz podatki. Odchodzą więc wszelkie formalności, które musiałabyś lub musiałbyś załatwiać w związku z tym. Co więcej, wirtualna asystentka pracuje na swoim sprzęcie, na swoich programach, przy swoim własnym biurku.

korzyści

Na czym jeszcze polega oszczędność?

Wirtualnej asystentce płacisz tylko za przepracowane godziny. Myślę, że ten argument jest najistotniejszy w kalkulacji kosztów zatrudnienia pracownika etatowego oraz kosztów współpracy z wirtualną asystentką.

Podpisując umowę o pracę, gwarantujesz pracownikowi stałe miesięczne wynagrodzenie. Niezależnie od tego czy w ciągu miesiąca będziesz mieć dla niego tyle zadań, by wypełnić mu nimi każdy cały dzień pracy. Nie oszukujmy się również, nikt nie pracuje bez przerwy 8 godzin dziennie. Przynajmniej nie efektywnie. Tu kawka, tam pogaduszki, a czas leci.

Zresztą Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi 15 minut przerwy każdego dnia. Co więcej, jeżeli pracuje on przy komputerze, to po każdej godzinie ma prawo do kolejnych 5 minut przerwy. Więc za czas, którego Twój pracownik nie przepracuje w ciągu dnia, również musisz mu zapłacić.

Natomiast podejmując współpracę z wirtualną asystentką, zlecasz jej realizację określonych zadań i płacisz jedynie za czas poświęcony na ich wykonanie. Jak sprawdzić ile godzin przepracowała? W sieci jest sporo narzędzi, które służą do rejestrowania czasu pracy. Przykładem niech będzie Toggl, z którego korzystam, pracując dla moich klientów. Każdy z nich otrzymuje ode mnie raport z programu, przedstawiający ile czasu zajęło mi wykonanie danego zadania.

Jeśli przeszło Ci teraz przez myśl, że przecież wirtualna asystentka może Cię w tej kwestii oszukać, zapraszam do przeczytania mojego wpisu Jak zaufać wirtualnej asystentce?. Tłumaczę w nim m.in. dlaczego profesjonalistki tego nie robią.

Po drugie, zarabiasz więcej

Potraktuj podjęcie współpracy z wirtualną asystentką, jak inwestycję długoterminową. Fakt, najpierw musisz wydać pieniądze, ale w perspektywie czasu Twój dochód się zwiększy. Dlaczego?

Kiedy Twój biznes się rozwija i masz coraz więcej klientów, coraz więcej zleceń, to nagle okazuje się, że brakuje Ci rąk i czasu, by ogarnąć wszystkie sprawy związane z Twoją działalnością. Skupiasz się na tzw. bieżączce, a z oczu tracisz główny cel, czyli skalowanie biznesu.

W takiej sytuacji odpowiedz sobie na pytanie, co bardziej Ci się opłaca. Wciąż robić wszystko samodzielnie, aż zabraknie Ci czasu i energii na rozwijanie swojej działalności? Czy może delegować te zadania, które wprost nie przyczyniają się do wzrostu Twojego dochodu, komuś innemu? A samemu zająć się zdobywaniem nowych klientów, poszerzaniem oferty usług czy dopracowywaniem nowych produktów.

Kiedy już poznasz odpowiedzi na te pytania, myślę, że dostrzeżesz korzyści ze współpracy z wirtualną asystentką, która może przejąć od Ciebie bieżące zadania. Natomiast Ty skupisz się tych czynnościach, które zwiększą Twój dochód.

Przecież chodzi o to, by Twój biznes pracował na Ciebie, a nie Ty na niego, prawda?

Korzyści, których nie da się wycenić

Z całą pewnością korzyści finansowe to twarde argumenty. Jak to mówią, liczby nie kłamią. Ale jest mnóstwo powodów, by zdecydować się na współpracę z wirtualną asystentką, których nie da się wycenić.

Uwolnisz się od zadań, których nie lubisz

Prowadzenie biznesu to nie tylko zarabianie na swojej pasji. To także wiele czynności pobocznych, bez których by on nie istniał. Zadania administracyjno-biurowe, marketing, obecność w social mediach, obsługa programów i narzędzi, tworzenie treści są istotną składową Twojej działalności. Nie oznacza to oczywiście, że musisz je wszystkie wykonywać osobiście. Część, zwłaszcza te mniej przez Ciebie lubiane, możesz delegować wirtualnej asystentce.

Dzięki temu, że ktoś inny przejmie obowiązki pochłaniające Twój czas i energię, zyskasz przestrzeń, by zająć się tym, w czym jesteś ekspertem. Skupisz się na tym, co lubisz robić i w czym nikt nie może Cię zastąpić.

Wirtualna asystentka, która zaangażuje się w Twój biznes to nieoceniony współpracownik, któremu możesz powierzyć zadania i wyrzucić je z głowy.

Zaczniesz realizować nowe pomysły

Zdarzało Ci się miewać fantastyczne pomysły na rozwój Twojego biznesu, które nigdy nie zostały zrealizowane, bo przerosła Cię związana z nimi ilość zadań? Nie martw się, nie tylko Ty tak masz.

Dzięki wsparciu wirtualnej asystentki wreszcie możesz zacząć wprowadzać w życie swoje wizje. Co dwie głowy to nie jedna. Kiedy delegujesz zadania, które zabierały Ci mnóstwo czasu oraz te, które sprawiają Ci najwięcej trudności, może okazać się, że zrealizowanie Twoich pomysłów nie jest takie trudne.

Zyskasz inny punkt widzenia

Wielu przedsiębiorców bierze udział w mastermindach, właśnie po to, by znaleźć inspirację, zyskać szerszą perspektywę, która pozwoli rozwijać im ich działalność.

Doświadczona wirtualna asystentka z nie jednego pieca chleb jadła. Pracując przy różnych projektach i biznesach, zdobyła doświadczenie i może podpowiedzieć Ci ciekawe rozwiązania, o których do tej pory nie pomyślałaś lub nie pomyślałeś.

Będziesz mieć więcej czasu

Jeśli do tej pory obowiązki związane z prowadzeniem biznesu pochłaniały większość Twojej doby, to z pewnością zdalne wsparcie asystentki sprawi, że zaczniesz kończyć pracę nie o północy, ale wtedy, gdy jeszcze jest jasno.

Nawiązanie współpracy z wirtualną asystentką pozwoli Ci spędzać więcej czasu z rodziną. Zyskasz kilka godzin na rozwój czy po prostu na przyjemności.

korzyści

Ja widzisz oprócz korzyści czysto ekonomicznych, współpraca z wirtualną asystentką ma wiele zalet, których nie da się (przynajmniej zupełnie) przeliczyć na pieniądze. Czas dla siebie i dla rodziny, możliwość rozwoju swojego biznesu bez zarywania nocy, nowe pomysły i możliwości to coś co zyskasz, decydując się na zaproszenie wirtualnej asystentki do swojego projektu.


Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis przekonał Cię, że warto skorzystać z możliwości, jakie daje współpraca z wirtualną asystentką.

Jeśli znasz kogoś, kto może potrzebować zdalnego wsparcia, podrzuć mu ten tekst. A jeśli i Ty rozważasz podjęcie współpracy z wirtualną asystentką, zapraszam Cię do kontaktu. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *