
Blog to Twoje miejsce w sieci, w którym dzielisz się ze światem swoją wiedzą i przemyśleniami. Pokazujesz swoją eksperckość, budujesz markę. Z pewnością chcesz, żeby Twoje teksty były chętnie czytane i polecane przez czytelników. Czasami nie wystarczy fakt, że jesteś super specjalistą i masz ogromną wiedzę na tematy, które chcesz opisywać. Jak więc pisać teksty na bloga, by zdobyć wierne grono czytelników?
1. Zastanów się do kogo piszesz
Zanim zaczniesz pisać bloga, określ swoją grupę docelową. Zastanów się, do kogo chcesz trafić? Czy to będą nastolatki, czy świeżo upieczone mamy, a może rozwodzące się małżeństwa? Stwórz personę swojego idealnego czytelnika. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ znając swoich odbiorców, wiesz jakie tematy ich interesują, jakie mają problemy i czego szukają w sieci.
Zastanawiasz się, po co Ci ta wiedza skoro po prostu chcesz pisać bloga, o tym co wiesz, co myślisz, co czujesz? Ok, możesz oczywiście tworzyć treści sobie a muzom. Takie, które będziesz czytać Ty i Twoi najbliżsi. Ale czy jest wtedy sens publikować je w sieci?
Skoro decydujesz się na zamieszczenie swoich wpisów w Internecie, to zakładam, że chcesz dotrzeć do większego grona odbiorców. A żeby to zrobić, musisz wzbudzić ich zainteresowanie i odpowiedzieć na ich potrzeby. Osiągniesz to, pisząc teksty na bloga poruszające tematy, które interesują Twoją grupę odbiorców.
2. Dobrze przemyśl treść swojego wpisu
Kiedy już wiesz, dla kogo piszesz i na jaki temat, dobrze przemyśl i przygotuj treść swojego wpisu. Jak to zrobić? Zanim zasiądziesz do pisania tekstu na bloga, odpowiedz sobie na następujące pytania:
- o czym on jest?
- jaką wartość chcesz przekazać swoim czytelnikom?
- co mają z niego zapamiętać?
- co powinni zrobić po jego przeczytaniu?
Ja mam do tego specjalny notatnik, w którym zapisuję swoje pomysły na wpisy blogowe. Następnie przygotowując się do pisania tekstu, notuję sobie odpowiedzi na powyższe pytania. Wyszukuję odpowiednie słowa kluczowe i tworzę konspekt artykułu. Dzięki temu samo stworzenie treści jest o wiele łatwiejsze, bo gdy siadam przed komputerem, wiem już, o czym i jak mam pisać.
3. Pisząc teksty na bloga pamiętaj o SEO
Ach, to mityczne SEO. Co to właściwie jest? SEO to skrót od search engine optimization i oznacza on optymalizację tekstu do wymagań wyszukiwarki. Jaki widzisz nie ma w tym nic magicznego 😉
Jakie zatem są te wymagania?
Właściwe nasycenie słowami kluczowymi
Tekst SEO powinien zawierać odpowiednią liczbę słów kluczowych, czyli fraz, za pomocą których będzie on wyszukiwany w Google. Słowa kluczowe są to zapytania wpisywane przez internautów w wyszukiwarkę, kiedy poszukują oni określonych treści.

Pamiętaj, by używać ich w sposób naturalny i nie przesadzić z ich ilością. Jeśli w Twoim tekście pojawi się zbyt dużo słów kluczowych, to czytelnicy zorientują się, że zależy Ci jedynie na wypozycjonowaniu wpisu, a roboty Google’a mogą uznać go za spam.
Odpowiednia struktura tekstu
Oczywiście najważniejsza jest treść. Jednak choćby wpis był najciekawszy, to jeśli zaserwujesz go w formie ściany tekstu, to nie zachęcisz nikogo do jego przeczytania. Dlatego pisząc na bloga, zadbaj o odpowiednie formatowanie tekstu. Pamiętaj o stosowaniu nagłówków i akapitów.
Akapity powinny być stosunkowo krótkie, a dłuższe partie tekstu podzielone właśnie nagłówkami. Dzięki temu Twój tekst będzie bardziej czytelny, zarówno dla czytelników, jak i dla robotów Google’a.
4. Pisz w sposób przyjazny Twoim czytelnikom
Jeśli chcesz zachęcić internautów do czytania Twoich wpisów blogowych, pisz w sposób jak najbardziej naturalny, językiem dostosowanym do odbiorcy. Unikaj trudnych, branżowych słów, chyba że piszesz rozprawę naukową.
Staraj się również budować krótkie zdania. Nikt nie lubi czytać długich wypowiedzi, gdy pod koniec nie pamięta już, co było na początku.
Stosuj także słowa łączące, by gładko przeprowadzić czytelnika przez Twój tok myślenia. Dzięki temu nie będzie musiał zastanawiać się, z czego wynikają kolejne tezy zawarte w tekście.
Zadbaj o poprawność językową, by czytając, nie trzeba było potykać się na każdym słowie. Sprawdzaj literówki i błędy ortograficzne.
Świetnym zabiegiem, który sprawia, że tekst czyta się lekko, jest zwracanie się bezpośrednio do odbiorcy. Możesz również w tekście zawrzeć pytania, które mógłby zadać odbiorca i odpowiadać na nie. Dzięki temu Twój wpis będzie brzmiał jak rozmowa.
5. Ułatw sobie pracę korzystając z przydatnych narzędzi
Istnieje sporo narzędzi, które pomogą Ci napisać świetny tekst na bloga. Sama z nich korzystam i właściwie to nie wyobrażam sobie bez nich życia.
W dostosowaniu wpisu do SEO może Ci wtyczka do WordPressa Yoast SEO. O tym jak opublikować wpis z jej użyciem pisałam gościnnie u AsystentkaLevelMaster.pl.
Słów kluczowych możesz szukać przy pomocy Answer The Public lub Ubersuggest.
Czytelność i poprawność gramatyczną sprawdzisz na jasnopis.pl.
Natomiast świetnym narzędziem, które pomoże Ci we właściwym stosowaniu przecinków, wyłapie literówki i błędy ortograficzne, jest wtyczka do Chrome Language Tool.
Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis ułatwi Ci tworzenie ciekawych tekstów na bloga. Jeśli natomiast pisanie nie jest Twoją mocną stroną, a mimo to chcesz prowadzić blog, chętnie Cię w tym wyręczę.
Michał - Kreacja Marki
Z tymi słowami kluczowymi nie jest to takie łatwe do oceny. Dużo ludzi przesadza w jedną lub drugą stronę. Z resztą najlepiej na początek skupić się na frazach o niższej konkurencji, mniejsza szansa, że spadnie nam motywacja do tworzenia!
Małgosia Łapiuk
Masz rację. Widziałam już perełki naszpikowane frazami kluczowymi aż do bólu 😉 Ale warto jednak brać je pod uwagę, by nie tworzyć sobie a muzom 😉